Μέσα στα πλαίσια του προγράμματος φιλοξενίας της ιεράς εικόνος Παναγίας Σουμελά στην Ενορία μας, ετελέσθη την Παρασκευή 8-2-2013 Μεγάλη Ιερά Αγρυπνία κατά το μοναστηριακό τυπικό. Το κλίμα της Ιεράς Ακολουθίας ήταν ιδιαίτερο κατανυκτικό αλλά και μεγαλόπρεπο συνάμα, με την συγκινητική παρουσιά της εικόνος της γλυκιάς Παναγιάς μας στο μέσον του Ναού.Στην Ιερά Ακολουθία προέστη ο Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως Γλυφάδας Αιδεσιμολογιώτατος Πρωτοπρεσβύτερος κ. Κωνσταντίνος Βαρθολομαίος. Βυζαντινός Χορός απέδωσε με ενάργεια του θαυμάσιους εκκλησιαστικούς ύμνους. Αξιοθαύμαστη ήταν η μεγάλη προσέλευση του κόσμου που γέμισε τον Ιερό Ναό και παρέμεινε μέχρι το τέλος της Αγρυπνίας, παρά το μακροσκελές της Ακολουθίας. Η Ιερά Αγρυπνία άρχισε στις 8:00 μ.μ. της Παρασκευής και τελείωσε περί τις 5:30 π.μ. του Σαββάτου.