Κατά το εσπέρας των Κυριακών της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής τελούνται στις Ενορίες της Ιεράς Μητροπόλεώς μας, οι προβλεπόμενοι από το Τυπικό της θείας Λατρείας της Εκκλησίας «Κατανυκτικοί Εσπερινοί». Στον Μητροπολιτικό μας Ιερό Ναό χοροστατεί ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ.κ. Δανιήλ και μετά το πέρας της ακολουθίας πραγματοποιούνται οι καθιερωμένες εσπερινές ομιλίες. Οι εσπερινοί αυτοί αρχίζουν στις 6:00 μ.μ. Το απόγευμα της 22ας Φεβρουαρίου (Κυριακή Τυρινής) ετελέσθη ο πρώτος Κατανυκτικός, γνωστός και ως «Εσπερινός της συγγνώμης». Στις Ακολουθίες λαμβάνουν μέρος οι Πρεσβύτεροι και οι Διάκονοι της Ιεράς Μητροπόλεώς μας. Τους κατανυκτικούς ύμνους ψάλλουν Χοροί Ιεροψαλτών, υπό την διεύθυνση του Πρωτοψάλτου και του Λαμπαδαρίου του Μητροπολιτικού Ιερού Ναού.